Co nowego w roku szkolnym 2023/2024? Najważniejsze zmiany

Rozwój programu "Laboratoria Przyszłości" oraz portalu edukacja.gov.pl, otwarcie pierwszych Branżowych Centrów Umiejętności, mLegitymacje szkolne, bezpłatne laptopy dla uczniów i nauczycieli oraz podnoszenie kompetencji w ramach projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich" – to część zmian, które zaczną obowiązywać w nowym roku szkolnym 2023/2024.

Jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji i Nauki jest jak najlepsze przygotowanie młodych ludzi do sprawnego funkcjonowania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Obecnie trwa pilotażowy projekt Wirtualne Laboratoria Przyszłości. Dzięki niemu już wkrótce uczniowie szkół ponadpodstawowych zyskają dostęp do najnowocześniejszego, profesjonalnego oprogramowania oraz dużych mocy obliczeniowych.

Wirtualne Laboratoria Przyszłości to:

  • darmowy dostęp do najnowszego, profesjonalnego oprogramowania,
  • duże moce obliczeniowe do użytku edukacyjnego,
  • indywidualna przestrzeń dla każdego ucznia i nauczyciela.

Edukacja.gov.pl – portal edukacji i nauki

W roku szkolnym 2023/2024 rozwijany będzie serwis edukacja.gov.pl. Wkrótce każdy będzie mógł otworzyć swoje konto edukacyjne, które będzie zawierało dokumenty związane z edukacją. Pojawi się także całkiem nowe narzędzie – Nawigator Edukacji, czyli zaawansowana wyszukiwarka studiów. Jego zadaniem będzie wsparcie uczniów szkół ponadpodstawowych w świadomym i w pełni przemyślanym wyborze kolejnych etapów kształcenia.

"Szkoła dostępna dla wszystkich”

Realizowany będzie również projekt w ramach memorandum podpisanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z UNICEF. Inicjatywę realizuje Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z uczelniami i organizacjami pozarządowymi. Celem projektu jest podniesienie kompetencji nauczycieli specjalistów w zakresie udzielania wsparcia dzieciom i uczniom, z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, a także integrowania środowiska szkolnego. W ramach projektu 14 września odbędzie się konferencja online „Edukacja dostępna – jak najbliżej każdego dziecka”.

Więcej informacji o zmianach w edukacji można przeczytać na stronie MEiN.

a67aa35b 96d9 45e9 867f 2697ac6b873c

NASZE BADANIA