Aplikacja KAPP na 27. Festiwalu Nauki w Warszawie

17 września 2023 r. na kampusie Uniwersytetu SWPS odbędzie się seria wykładów i dyskusji związanych z Festiwalem Nauki. Pierwszy wykład będzie dotyczył pierwszej w Polsce aplikacji do badania funkcji poznawczych dzieci i młodzieży.

Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1997 roku. Festiwal jest głosem naukowców przekonanych, że o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać wiedzę i najnowsze odkrycia, również, by zyskiwać poparcie społeczne dla dalszego rozwoju nauki w Polsce.

Jednym z takich przełomowych produktów jest aplikacja KAPP. O systemie będzie można posłuchać podczas wykładu, który odbędzie się 17 września o godz. 10:00-10:45. Kompleksowa Analiza Procesów Poznawczych to zestaw narzędzi diagnostycznych opracowanych przez ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych (lider) oraz SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego (partner) w ramach projektu "Opracowanie i upowszechnienie narzędzi diagnostycznych do oceny zdolności poznawczych dzieci i młodzieży".

Efektem działań było przygotowanie i upowszechnienie spójnego zestawu nowoczesnych narzędzi do oceny funkcjonowania poznawczego dzieci i młodzieży od 3 miesiąca życia do ukończenia 25 roku życia. W skład zestawu wchodzą:

• komputerowa bateria testów poznawczych (określana skrótem KAPP_A);
  • skale obserwacyjne do oceny tej sfery rozwoju przeznaczone dla rodziców i nauczycieli (których skrócona nazwa rozpoczyna się skrótem KAPP_S);
  • materiały postdiagnostyczne wspomagające pracę z dziećmi i młodzieżą wymagającymi stymulacji rozwoju poznawczego.

Komplety podręczników do zestawu narzędzi KAPP trafiły do poradni w całej Polsce we wrześniu 2022 roku.