Badanie dotyczące stosowania mikropoświadczeń w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce

MEiN powołało Zespół doradczy ds. mikropoświadczeń w którym zasiadają eksperci IBE: Michał Nowakowski, Wojciech Stęchły oraz Jerzy Bielecki. Zachęcamy również do udziału w badaniu, które realizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych. 

Cele badania 

Celem badania jest poznanie, jakie mikropoświadczenia już funkcjonują, jakie jest ich uwarunkowanie formalno-prawne oraz określenie gotowości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki do stosowania odznak cyfrowych lub innych form cyfrowych poświadczeń.

Badanie jest realizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauki we współpracy z działającym przy nim Zespołem doradczym ds. mikropoświadczeń w obszarze szkolnictwa wyższego.

Czym są mikropoświadczenia?

Mikropoświadczenia oznaczają opis efektów uczenia się, które osoba ucząca się uzyskała przy niewielkim nakładzie uczenia się. Efekty te zostały ocenione na podstawie przejrzystych i jasno określonych kryteriów. Aktywności edukacyjne prowadzące do uzyskania mikropoświadczeń są opracowywane tak, aby osoba ucząca się zdobyła konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje, które odpowiadają na potrzeby społeczne, osobiste i kulturowe lub na potrzeby rynku pracy. 

Mikropoświadczenia są własnością osoby uczącej się i mogą być udostępniane i przenoszone. Mogą być samodzielne lub łączone w większe poświadczenia. Mikropoświadczenia podlegają zapewnianiu jakości według uzgodnionych standardów w stosownym sektorze lub obszarze działalności.

Na potrzeby badania przyjęto definicję mikropoświadczenia na podstawie Zaleceń Rady Unii Europejskiej z 22 czerwca 2022 r. w sprawie europejskiego podejścia do mikropoświadczeń na potrzeby uczenia się przez całe życie i zatrudnialności (2022/C 243/02).

Dodatkowe informacje 

Aby wziąć udział w badaniu, należy do 9 września wypełnić ankietę. Udzielając odpowiedzi, prosimy nie uwzględniać studiów podyplomowych.

Do udziału w badaniu zapraszamy wszystkie instytucje systemu szkolnictwa wyższego i nauki. 

Czym jest system Odznaka+?

Odznaka+ to aplikacja, którą przygotowali eksperci IBE oraz ZSK. Umożliwia wydawanie, gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie odznak cyfrowych w standardzie Open Badges oraz równoważnych im certyfikatów PDF. Dzięki niej użytkownicy mają możliwość cyfrowego poświadczenia różnego rodzaju umiejętności i osiągnięć. Jest dostępna poprzez przeglądarkę internetową dla wszystkich użytkowników, a także w formie aplikacji mobilnej kierowanej do użytkowników indywidualnych.

NASZE BADANIA